Logotyp Svetskommissionen
In English
Hem     Medlem     Publikationer     FoU     Utbildning     Teknisk info     Hälsa & säkerhet     Regler & standarder     Om oss    
Tipsa en kompis (öppnas i nytt fönster)
PDF

Om framtidens svetsare

Ökade möjligheter för eleverna
Elever som uppnått ett IW-diplom får ett internationellt erkännande som är giltigt i fler än 30 länder och man ges goda utvecklingsmöjligheter i yrket. Det finns många möjligheter att gå vidare med IW-utbildning i bagaget:
  • IW-systemet innehåller möjlighet för eleverna att för respektive svetsmetod (MMA, MAG och TIG) vidareutvecklas från kälsvetsare till plåtsvetsare och slutligen rörsvetsare, och därmed öka sin konkurrenskraft på arbetsmarknaden. För att visa att man bibehållar sin kompetens avläggs vid efterfrågan svetsarprövningar på process och material enligt EN 287. Vissa gymnasieskolor låter sina elever avsluta studierna med att avlägga svetsarprövning.
  • Arbete som specialsvetsare, exempelvis orbitalsvetsning och annan kvalificerad svetsning.
  • Ledning och övervakning, till exempel som robotsvetsoperatör med programmering av svetsrobotar eller ansvarig för ett antal robotstationer.
  • Uppgradera sig till en IWS-examen och därmed få möjligheter att arbeta som svetsansvarig på företaget.

Stora fördelar för företagen
Företag som anställer IW-svetsare ser ganska snart vilka fördelar det ger verksamheten. Läs om företagens syn på IW-svetsare

IW-utbildningen i ett samhällsperspektiv
För samhället är utvecklingen av den svetsande industrin av största betydelse att få tillgång till kvalificerade svetsare med god och grundläggande kunskap om material och svetsprocesser. Deras hantverksskicklighet är grundläggande för mekaniseringen och styrningen av svetsprocessen, och leder indirekt till ökad produktivitet och kvalitet på slutprodukten.
Det internationella regelsystemet (exempelvis EN 3834) förutsätter att personal utbildad i ömsesidigt harmoniserade program innehar befattningar som till exempel svetsansvarig i företaget. Därvid är IW-utbildningen samt några års praktik en god förberedelse för utbildningen till IWS (International Welding Specialist).
Den internationella harmoniseringen är en god grund för internationell handel och ger tillträde till internationell samverkan i större projekt samt underlättar kontraktsskrivningen, där detaljer per automatik behandlas i standarder.

 

Svetskommissionen - Box 5073, 102 42 Stockholm - Tel 08-120 304 00