Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Godkända IW-utbildare

Utbildare som är godkända av Svetskommissionen att utbilda enligt IIW:s utbildningsriktlinjer kallas för ATB - approved training body. I tabellen finns alla verksamma utbildare som har tillstånd att starta kurser inom IW- internationell svetsare. Dessa utbildare är också godkända att utföra svetsvalidering.

Din kursanmälan skickar du till kursanordnaren. Om det finns krav på grundutbildning och praktik ska du skicka med intyg som styrker att du uppfyller kraven när du anmäler dig.

Om du har frågor som inte kursanordnaren kan svara på, hör av dig till Elisabeth Egerblom, tel: 08-120 304 02.

Validering av svetsare

I tabellen finns utbildare för internationell svetsare (IW). De är även godkända validerare för svetsare. Kontakta lämplig utbildare för hjälp med frågor angående validering.

Med anledning av coronasituationen har ett internationellt beslut tagits att förlänga godkännande av IW-utbildning utan att revision genomförts.

Svetskommissionen har tagit beslutet att förlänga godkännanden t o m 30 september, detta med tanke på både utbildarna och våra revisorer. Beroende på situationen i höst återkommer vi med besked.

KursanordnareKontakt kursansvarigGodkänd utbildare förGodkänd t.o.m.*

IW




Anders Ljungstedts Gymnasium, Linköping

Kurt Flink, 0727-49 92 24

kurt.flink@linkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-02-15

Astar AB, Umeå

Jimmy Lindman, 0707-74 52 52

jimmy.lindman@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-30

Bessemerskolan, Sandviken

Ari Nurmi, 0700-89 70 26

ari.nurmi@utb.sandviken.se

IW, MMA, MIG/MAG,TIG nivå rör

20-09-30

Brinellgymnasiet, Nässjö

Per Gustafsson, 0730-74 71 79

per.gustafsson@nassjo.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

21-06-05

Bråvalla Gymnasiet, Norrköping

Kristian Weidenstrauch, 0725-39 0100

kristian.weidenstrauch@norrkoping.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå käl

20-09-30

Bäckadalsgymnasiet, Jönköping

Peter Klasson, 0703-31 84 64

peter.klasson@jonkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG,TIG nivå rör

20-10-27

Campus Oxelösund, Oxelösund

Kari Liikanen, 0736-29 14 80

kari.liikanen@oxelosund.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-06-15

Ekbackeskolan, Osby

Jörgen Persson, 0709-31 80 81

jorgen.persson@osby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-30

Fredrika Bremergymnasiet, Haninge

Joel Andersson, 0706-78 36 43

joel.andersson@haninge.se

IW, MMA,MAG nivå käl

22-05-06

Furuhedsskolan, Kalix

Jim Kenning, 0730-98 97 18

jim.kenning@kalix.se

IW, MMA, TIG nivå rör, och MIG/MAG nivå plåt

21-10-07

Hagströmska Gymnasiet, Falun

Anders Andersson, 0725-15 80 57

anders.andersson@hagstromska.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-12-15

Hushagsgymnasiet, Borlänge

Glenn Hedström, 0722-48 71 14

glenn.hedstrom@borlange.se

IW MMA, MIG/MAG nivå rör

20-09-30

Härjedalens Gymnasium, Sveg

Bengt-Olof Johansson, 0706-07 29 13

bengt-olof.johansson@zonline.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-08-03

Högsby Utbildningscenter, Högsby

Lars Johansson, 0491-293 90

lars.johansson@hogsby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-11-21

Jämtlands gymnasium, Bispgården

Stig-Allan Bergman, 010-490 26 50

stig-allan.bergman@jgy.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

20-09-30

Karlfeldtgymnasiet, Avesta

Dan Karlsson, 0226-64 56 03

dan.a.karlsson@avesta.se

IW MMA, MIG/MAG nivå rör

22-05-20

Kungsmadskolan, Växjö

Stefan Bolin, 0705-67 23 65

stefan.bolin@vaxjo.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-05-24

Kunskapscompaniet, Eskilstuna

Tony Andersson, 0761-95 43 39

tony.andersson@kunskapscompaniet.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Kunskapscompaniet, Köping

Mikael Eriksson, 0767-24 20 13

mikael.eriksson@kunskapscompaniet.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Lernia Utbildning AB, Arvika

Peter Hjerpe, 0722-54 63 89

peter.hjerpe@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Under revision

Lernia Utbildning AB, Borås

Stuart Raphael, 0722-54 16 16

stuart.raphael@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-01-20

Lernia Utbildning AB, Kalmar

Roland Hildingsson, 0722-54 11 17

roland.hildingsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-09

Lernia Itbildning AB, Karlskrona

Damian Czudecki, 0722-54 00 32

damian.czudecki@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-01-17

Lernia Utbildning AB, Karlstad

Niclas Carlsson, 0722-54 60 51

niclas.carlsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-06-04

Lernia Utbildning AB, Lycksele

Walter Sjöström, 0722-54 58 93

walter.sjostrom@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-30

Lernia Utbildning AB, Oskarshamn

Roberth Persson, 0722-54 99 33

roberth.persson@lernia.se

IW, MIG/MAG nivå plåt, MMA, TIG nivå rör

21-05-21

Lernia Utbildning AB, Ronneby

Jörgen Osbäck, 0722-54 61 28

jorgen.osback@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-06-20

Lernia Utbildning AB, Skövde

Kjell Gullberg, 0730-69 75 81

kjell.gullberg@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Under revision

Lernia Utbildning AB, Stockholm

Andreas Johansson, 0722-54 01 25

andreas.johansson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-29

Lernia Utbildning AB, Sundsvall

Paul Sjöqvist, 0702-05 84 67

paul.sjoqvist@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-08-30

Lernia Utbildning AB, Trollhättan

Mehmed Aleckovic, 0705-08 47 12

mehmed.aleckovic@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-03-26

Lernia Utbildning AB, Värnamo

Peter Heningsson, 0722-54 71 74

peter.henningsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-30

Lernia Utbildning AB, Västerås

Milad Sojodi, 0722-54 54 00

milad.sojodi@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-30

Lernia Utbildning AB, Örebro

Lars Gustafsson,0705-54 63 49

lars.gustavsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt, TIG nivå rör

21-12-19

Lernia Utbildning AB, Östersund

Erik Eng, 0722-54 59 90

erik.eng@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

23-08-31

Marks Gymnasieskola, Kinna

Esad Mehmedovic, 0706-21 25 37

esad.mehmedovic@mark.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-03-04

Martin Koch-gymnasiet, Hedemora

Roland Cardenström, 0225-342 91

roland.cardenstrom@hedemora.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå rör

20-09-30

Montico Kompetensutveckling AB, Ljungby

Wilson Kee, 0372-75 99 59

wilson.kee@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Montico Kompetensutveckling AB, Norrköping

Erich Oskarsson, 011-500 10 50

erich.oskarsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-02-22

Montico Kompetensutveckling AB, Olofström

Raimo Hagelberg, 0454-20 09 91

Raimo.hagelberg@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG och Gas nivå rör

22-12-15

Montico Kompetensutveckling AB, Vimmerby

Mahmoud Asmar, 0492-49 00 10

mahmoud.asmer@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Montico Kompetensutveckling AB, Västervik

Christian Hummelgren, 0490-4400 11

christian.hummelgren@montico.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-01-24

Peder Skrivares skola, Varberg

Morgan Karlsson, 0705-69 82 24

morgan.karlsson@varberg.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt, TIG nivå rör

21-03-16

Stjerneskolan, Torsby

Ante Persson, 0706-85 17 11

ante.persson@edu.torsby.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

Under revision

Sundsvalls gymnasium

Per Hallkvist, 0722-46 67 43

per.hallkvist@skola.sundsvall.se

IW, MMA nivå plåt, MIG/MAG nivå rör

20-09-30

Sweden High Tech Welding Team AB, Arvika

Mikael Björkholtz, 0570-132 10

mikael@htwt.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-07-28

Söderslättsgymnasiet, Trelleborg

Magnus Österberg, 0410-73 36 88

magnus.osterberg@skola.trelleborg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

21-04-13

Tannbergsskolan, Lycksele

Anders Åström, 0722-44 03 11

anders.astrom@edu.lycksele.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt

20-10-05

Trä och Teknikcollege, Skellefteå

Mattias Kristiansen, 0739-03 00 23

mattias@t2college.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Veldi Kompetens, Borås

Lalith Eklöf, 0707-45 16 58

lalith.eklof@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-08-14

Veldi AB, Eksjö

Andreas Nilsson, 0732-00 10 38

andreas.nilsson@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-04-11

Veldi Kompetens, Göteborg

Achraf Nait Ali, 0722-01 08 77

achraf.ali@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-05-13

Veldi Kompetens, Halmstad

Bengt Andersson, 0733-44 25 98

bengt.andersson@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-04-24

Veldi Kompetens, Jönköping

Jarmo Maaninka, 0708-23 79 61

jarmo.maaninka@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-08-30

Veldi Kompetens, Malmö

Kari Hanhineva, 0732-00 10 36

kari.hanhineva@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-03-27

Veldi Kompetens, Växjö

Rune Ståhlberg, 0735-42 74 11

rune.stahlberg@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-04-03

Viskastrandsgymnasiet, Borås

Lis Hein, 0733-60 28 60

lis.hein@edu.boras.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

21-06-19

Vuxenutbildningen Masugnen, Lindesberg

Jan Holmberg, 0581-816 55

jan.holmberg@lindesberg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-12-18

Yrkesakademin AB, Borlänge

Thomas Söderström, 023-584 91

thomas.soderstrom@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

21-05-16

Yrkesakademin, Fagersta

Mikael Wallinder, 0704-28 40 02

mikael.wallinder@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-30

Yrkesakademin, Kalix

Lars Brännvall

lars.brannvall@ya.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

Under revision

Yrkesakademin, Karlskoga

Frank Nagy, 0704-57 14 87

frank.nagy@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-02-04

Yrkesakademin AB, Ludvika

Mikael Wallinder, 0704-28 40 02

mikael.wallinder@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-10-29

Yrkesakademin AB, Mora

Benny Kober, 023-589 81

benny.kobler@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

21-05-31


*Ibland får skolor och utbildare dispens med tiden för att korrigera avvikelser vid revisioner. Därför förekommer det utbildare i listan vars formella godkännande har gått ut. De utbildarna har fortsatt rätt att starta utbildningar och blir godkända då avvikelserna är stängda.

Skolor som har mist sitt godkännande eller valt att avlsuta sin IW-utbildning plockas bort från listan.


Senast ändrad av:

Marie-Louise Enerlöv
22 september 2020


Svetskommissionen  Box 5073, 102 42 Stockholm  Tel: 08-120 304 00  E-post: info@svets.se