Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Godkända IW-utbildare

Utbildare som är godkända av Svetskommissionen att utbilda enligt IIW:s utbildningsriktlinjer kallas för ATB - approved training body. I tabellen finns alla verksamma utbildare som har tillstånd att starta kurser inom IW- internationell svetsare. Dessa utbildare är också godkända att utföra svetsvalidering.

Din kursanmälan skickar du till kursanordnaren. Om det finns krav på grundutbildning och praktik ska du skicka med intyg som styrker att du uppfyller kraven när du anmäler dig.

Om du har frågor som inte kursanordnaren kan svara på, hör av dig till Johan Ankre, tel: 08-120 304 10.

Svetskommissionens revisorer har återupptagit revisioner, beroende på utbildarens tillgänglighet.

Validering av svetsare

Testcenter för validering av svetsare ska vara:

Notera att samtliga utbildare enligt listan nedan därmed inte är godkända testcenter för validering av svetsare. Se vidare beskrivningen av systemet för validering av svetsare.


KursanordnareKontakt kursansvarigGodkänd utbildare förGodkänd t.o.m.*

IW




Anders Ljungstedts Gymnasium, Linköping

Tim Skill, 0703-65 66 77

tim.skill@utb.linkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-02-15

Astar AB, Umeå

Jimmy Lindman, 0707-74 52 52

jimmy.lindman@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-01-30

Astar KVA, Umeå

Dennis Eklund, 070-679 94 94

dennis@vindeln.net

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Bessemerskolan, Sandviken

Ari Nurmi, 0700-89 70 26

ari.nurmi@edu.sandviken.se

IW, MMA, TIG nivå rör

26-11-15

Bråvalla Gymnasiet, Norrköping

Kristian Weidenstrauch, 0725-39 0100

kristian.weidenstrauch@norrkoping.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå käl

26-03-23

Campus Oxelösund, Oxelösund

Kari Liikanen, 0736-29 14 80

kari.liikanen@oxelosund.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-15

Ekbackeskolan, Osby

Jörgen Persson, 0709-31 80 81

jorgen.persson@osby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-04-26

Filbornaskolan, Helsingborg

Nicklas Lishöj, 073–344 29 72

nicklas.lishoj@helsingborg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-09-26

Fredrika Bremergymnasiet, Haninge

Joel Andersson, 0706-78 36 43

joel.andersson@haninge.se

IW, MMA,MIG/MAG nivå käl

25-05-06

Furuhedsskolan, Kalix

Assar Jakobsson, 073-047 93 12

assar.jakobsson@kalix.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

24-10-07

Hedemora Vuxenutbildning,

Hedemora

Nicklas Gustavsson, 0730-42 02 65

nicklas.gustavsson@hedemora.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-04-08

Härjedalens Gymnasium, Sveg

Bengt-Olof Johansson, 0706-07 29 13

bengt-olof.johansson@zonline.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-08-03

Högsby Lärcenter, Högsby

Mats Willinder, 0491-29390

mats.willinder@hogsby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-11-09

Karlfeldtgymnasiet, Avesta

Dan Karlsson, 0226-64 56 03

dan.a.karlsson@avesta.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-05-20

Kungsmadskolan, Växjö

Stefan Bolin, 0705-67 23 65

stefan.bolin@vaxjo.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-05-24

Kunskapscompaniet, Eskilstuna

Tony Andersson, 0761-95 43 39

tony.andersson@kunskapscompaniet.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

24-06-21

Kunskapscompaniet, Flen

Tony Svensson, 070-741 53 73

tony.svensson@kunskapscompaniet.se

IW, MIG/MAG nivå käl

Starttillstånd

Kunskapscompaniet, Köping

Per Malmén, 070-362 91 07

per.malmen@kunskapscompaniet.se 

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

24-05-27

Lernia Utbildning AB, Arvika

Peter Hjerpe, 073-812 10 25

peter@afs-ab.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-01-09

Lernia Utbildning AB, Kalmar

Abdulelah Alkurdi, 072-254 52 37

abdulelah.alkurdi@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-05-09

Lernia Utbildning AB, Karlskrona

Jörgen Osbäck, 0766-36 67 11

jorgen.osback@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-01-17

Lernia Utbildning AB, Karlstad

Moe Gillenäs, 072-254 67 99

robert.gillenas@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-06-04

Lernia Utbildning AB, Oskarshamn

Roberth Persson, 0722-54 99 33

roberth.persson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-05-21

Lernia Utbildning AB, Ronneby

Magnus Holgersson, 0722-54 72 23

magnus.holgersson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-06-20

Lernia Utbildning AB,

Skövde

Tuomo Kainulainen, 072-204 61 04

tuomo.kainulainen@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-08

Lernia Utbildning AB, Stockholm

Marjan Bozic, 0723-66 54 07

marjan.bozic@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-05-29

Lernia Utbildning AB, Sundsvall

Sargis Sargsyan, 072-254 58 64

sargis.sargsyan@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

25-08-30

Lernia Utbildning AB, Trollhättan

Mehmed Aleckovic, 0705-08 47 12

mehmed.aleckovic@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-09-26

Lernia Utbildning AB, Östersund

Erik Eng, 0722-54 59 90

erik.eng@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-08-31

Marks Gymnasieskola, Kinna

Andreas Johansson, 0320-21 75 10

andreas.johansson@mark.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-03-04

Montico Kompetensutveckling AB, Mjölby

Hassan Eshgi Vardani, 0142-65 51 01

hassan.eshgivardani@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-16

Montico Kompetensutveckling AB, Nyköping

Robert Karlsson, 0155-80 09 93

robert.karlsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nvå rör

24-08-27

Montico Kompetensutveckling AB, Olofström

Fredrik Jönsson, 0454-20 09 95

fredrik.jonsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-12-15

Montico Kompetensutveckling AB, Vimmerby

Mahmoud Asmer, 0492-49 00 10,

mahmoud.asmer@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-11-05

Montico Kompetensutveckling AB, Västervik

Christian Hummelgren, 0490-4400 11

christian.hummelgren@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-01-24

Montico Kompetensutveckling AB, Växjö

Anders Linander, 0470-59 26 98

anders.linander@montico.se

IW, MMA nivå käl, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Peder Skrivares skola, Varberg

Morgan Karlsson, 0705-69 82 24

morgan.karlsson@varberg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-09-16

Stjerneskolan, Torsby

Annica Forsberg, 076-643 26 21

annica.forsberg@edu.torsby.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

26-02-21

Sundsvalls gymnasium

Per Hallkvist, 0722-46 67 43

per.hallkvist@sundsvall.se

IW, MMA nivå plåt, MIG/MAG nivå käl

26-05-13

Säffle Lärcenter

Andreas Björklund, 0533-681052

andreas.bjorklund@larcenter.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-01

Teknikcollege Masugnen Lärcenter, Lindesberg

Jan Holmberg, 0581-816 55

jan.holmberg@lindesberg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-12-18

Trä- och Teknikcollege AB, Skellefteå

Håkan Burén, 070-642 45 88

hakan@t2trainingforskills.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-04

Veldi Kompetens, Borås

Lotta Sandqvist, 072-009 00 91

lotta.sandqvist@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-08-14

Veldi Kompetens, Eksjö

John Gliminger, 070-913 26 59

john.gliminger@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-04-11

Veldi Kompetens, Göteborg

Dara Shirazi, 010-207 06 02

dara.shirazi@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-05-13

Veldi Kompetens, Halmstad

Bengt Andersson, 0733-44 25 98

bengt.andersson@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-04-24

Veldi Kompetens, Helsingborg

Michael Rosenqvist, 010-207 06 02

michael.rosenqvist@veldikompetens.se

IW, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-05-29

Veldi Kompetens, Jönköping

Jarmo Maaninka, 0708-23 79 61

jarmo.maaninka@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-08-30

Veldi Kompetens, Malmö

Andreas Nilsson, 0761-485326

andreas.nilsson@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-03-27

Veldi Kompetens, Norrköping

Lalith Eklöf, 0707-45 16 58

lalith.eklof@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

25-10-05

Viskastrandsgymnasiet, Borås

Lis Hein, 0733-60 28 60

lis.hein@edu.boras.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

24-06-19

Värmlands Truck & Liftutbildning, Arvika

Peter Hjerpe, 070-990 63 55

info@truckutbildningar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Yrkesakademin AB, Borlänge

Thomas Söderström, 023-584 91

thomas.soderstrom@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-05-16

Yrkesakademin, Kalix

Lars Brännvall, 0725-89 88 76

lars.brannvall@ya.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

25-08-31

Yrkesakademin, Karlskoga

Frank Nagy, 0704-57 14 87

frank.nagy@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

26-02-04

Yrkesakademin,

Örebro

Martin Pettersson, 070-214 95 74

martin.pettersson1@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Yrkesakademin, Örnsköldsvik

Fredrik Arnqvist, 0708-85 67 15

fredrik.arnqvist@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-12-30

Yrkesvux Trelleborgs Kommun, Trelleborg

Magnus Österberg, 0410-73 36 88

magnus.osterberg@trelleborg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

24-04-13


På grund av särsilda regler under Covid-19 får utbildare automatiskt förlängt godkännande i 6 månader. Observera att detta endast gäller under de speciella omständigheter pandemin medför.

Skolor som har mist sitt godkännande eller valt att avlsuta sin IW-utbildning plockas bort från listan.


Senast ändrad av:

Åsa Madonia


Svetskommissionen  Grev Turegatan 12 A, 114 46 Stockholm  Tel: 08-120 304 00  E-post: info@svets.se