Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Medlemmar


Nedan hittar du en förteckning över våra medlemmar och deras kontaktuppgifter.

----------------------------------------------------------------------------------


Företag och kontaktperson

Telefon och e-post



AB Alvenius Industrier

016-16 65 00

Kungsgatan 75


681 07 Eskilstuna


Jarmo Meriläinen

jarmo.meriainen@alvenius.se

Magnus Jalkebo

magnus.jalkebo@alvenius.se



Alfa Laval Corporate AB

046-36 65 00

Rudeboksvägen 1


226 55 Lund


Daniel Björkström

daniel.bjorkstrom@alfalaval.com

Richard Wegner

richard.wegner@alfalaval.com



Cummins-Meritor

0581-840 00

Meritor HVS AB


Ishockygatan 3


711 34 Lidesberg


Markus Andréasson

markus.andreasson@cummins.com

Anders Persson

anders.persson@cummins.com



Ferruform AB

092-07 65 94

Box 815


971 25 Luleå


Mikael Juntti

mikael.juntti@scania.com

Anna Burmananna.burman@scania.com



GKN Aerospace Sweden AB

0520-940 00

461 81 Trollhättan


Jerry Isoaho

jerry.isoaho@gknaerospace.com

Robert Leo

robert.leo@gknaerospace.com

Stefan Karlsson, Avd 9634S

stefan.kas.karlsson@gknaerospace.com



Höganäs Sweden AB

042-33 80 00

263 83 Höganäs


Conny Lampa

conny.lampa@hoganas.com

Ingrid Hauer

ingrid.hauer@hoganas.com



Högskolan Väst

0520-223 000

461 86 Trollhättan


Per Nylen

per.nylen@hv.se

Kjell Hurtig

kjell.hurtig@hv.se



Laser Machining Inc. LMI AB

028-13 07 16

Storbygatan 7


780 53 Nås


Urban Gärds

urban@lmiab.se

Tim Smith

tim@lmiab.se

Niklas Larsson

niklas.larsson@lmiab.se



Lasernova AB

063-18 08 80

Odenskogesvägen 1


831 48 Östersund


Christer Nilsson

christer.nilsson@lasernova.se

Rickard Olsson

rickard.olsson@lasernova.se



Lasertech LSH AB

058-68 48 00

Bofors Industriområde


691 80 Karlskoga


Jonas Spalin

jonas.spalin@lasertech.se

Elias Repper

elias.repper@lasertech.se



Linde Gas AB

08-706 95 00

Products & Applications


Box 30193


104 25 Solna


Bo Wiliamsson

bo.williamsson@linde.com



Luleå Tekniska Universitet

0920-49 10 00

Avd. för produktionsutveckling


971 87 Luleå


Jan Frostevarg

jan.frostevarg@ltu.se

Jörg Volpp

jorg.volpp@ltu.se

Alexander Kaplan

alexander.kaplan@ltu.se

Himani Naesstroem

himani.naesstroem@ltu.se



Nippon Gases Sverige AB

076-501 08 00

Box 51


731 22 Köping


Jonas Blom

jonas.blom@nippongases.com

Jonas Berg

jonas.berg@nippongases.com

Robert Palffy

robert.palffy@nippongases.com

Lasse Overbo

lasse.overbo@nippongases.com



NKC Manufacturing Sweden AB

010-178 04 06

Kvibergs Broväg 10


402 52 Göteborg


Magnus Dahlqvist

magnus.dahlqvist@nkc-eu.com



Oerlikon Metco Europe GmbH

070-683 84 11

Metco Norden Filial


Gesällvägen 6


145 63 Norsborg


Rickard Zaar

rickard.zaar@oerlikon.com



Pepab Produktionspartner AB

0270-42 91 50

Bröksmyravägen 33


826 40 Söderhamn


Therese Elmelind

therese@pepab.se



Permanova Lasersystem AB

031-706 19 80

Krokslättsfabriker 30


431 37 Mölndal


Björn Lekander

bjorn.lekander@permanova.se

Håkan Grubb

hakan.grubb@permanova.se

Erik Vännman

erik.vannman@permanova.se



Scania CV AB

08-553 704 10

151 87 Södertälje


Peter Nerman

peter.nerman@scania.com

Solhemsvägen 11, 572 40 Oskarshamn


Sebastina Danielsson

sebastian.danielsson@scania.com

Felix Lindblom

felix.lindblom@scania.com



SSAB Emea AB

024-37 00 00

781 84 BORLÄNGE


Jukka Siltanen

jukka.siltanen@ssab.com

Anders Ohlsson

anders.r.ohlsson@ssab.com



SSAB Oxelösund AB

0155-25 40 00

613 80 Oxelösund


Hans Martinsson, avd. PEB

hans.martinsson@ssabox.com

Anders Skirfors

anders.skirfors@ssabox.com

Daniel Stemne

daniel.stemne@ssabox.com



Strandmöllen AB

037-21 55 40

Nasvägen 22


341 34 Ljungby


Niclas Sjöstedt

niclas.sjostedt@strandmollen.se



Swerim AB

08-440 48 70

Isafjordsgatan 28A

Fax 08-440 45 35

Box 7047


164 07 Kista


Joakim Hedegård

joakim.hedegard@swerim.se

Alexander Lundstjälk

alexander.lundstjalk@swerim.se



TeknikCentrum i Gnosjö

037-927 29

Gunnarsvägen 1


335 31 Gnosjö


Bengt Johansson

bengt@teknikcentrum.se



Tetra Pak Dairy & Beverage Systems AB

046-36 55 59

Ruben Rausings gata


221 86 Lund


Jan Nordanger

jan.nordanger@tetrapak.com

Matthias Widén

matthias.widen@tetrapak.com



Trumpf Maskin AB

0322-66 97 00

Box 606


441 17 Alingsås


Stefan Wallén

stefan.wallen@trumpf.com

Mikael Olsson

mikael.olsson@trumpf.com

Niclas Andersson

niclas.andersson@trumpf.com



Volvo Construction Equipment AB

016-15 10 00

631 85 Eskilstuna


Hans Torstensson

hans.ht.torstensson@volvo.com



Volvo Lastvagnar AB

090-70 74 77

Bölevägen


Box 1416


901 24 Umeå


Fredrik Ragnarsson

fredrik.ragnarsson@volvo.com



Volvo Personvagnar AB

031-59 00 00

Advanced Body Engineering


Dept 93711, Geo. loc. PV2A60


405 31 Göteborg


Per Lindahl

per.lindahl@volvocars.com

Esa Laurila

esa.laurila@volvo.com



Volvo Powertrain Corporation AB

073-902 33 51

405 08 Göteborg


Mikael Nordqvist

mikael.nordqvist@volvo.com



Westinghouse Electric Sweden AB

021-34 70 00

SE-721 63 Västerås


Lina Nyblom

nyblom1l@westinghouse.com


Norska sektionen

GKN Aerospace Engine Systems Norway

+47 32 72 84 00

PO Box 1004


N-3601 Kongsberg Norge


Håvard Norum

havard.norum@gknaerospace.com



Hedersmedlemmar

Claes Magnusson

044-10 05 61

Kanalgatan 38

044.100561@telia.com

291 34 KRISTIANSTAD




Bertil Pekkari

070-550 91 15

Vendergatan 1


442 47 Kungälv

bertil.pekkari@swipnet.se
PDF

Senast ändrad av: Ingela Sterner

 


En del av

Lasergruppen

Lasergruppen är en fristående branschgrupp med samarbete med Svetskommissionen

Facebook

Kontakt

Lasergruppen Grev Turegatan 12 A, 114 46 Stockholm, tel: 08-120 304 00, e-post: info@svets.se